O Filtracji na filtrach Olympus+
Filtracja jest procesem przepływu wody przez drobne kanaliki łączące dwa naczynia. Podczas filtracji woda przepływa w danym kierunku, przez porowaty materiał filtracyjny z odpowiednią prędkością. W wyniku filtracji zatrzymywane są na materiale filtracyjnym zanieczyszczenia w postaci cząstek równych a nawet znacznie mniejszych od wielkości porów filtra. Dlatego im mniejsze pory materiału filtracyjnego tym skuteczniejsza jest filtracja.
Wielkość porów określa się w mikrometrach (μm). 1μm to jedna tysięczna milimetra.
Wielkość porów materiału filtracyjnego określa się też jako dokładność filtracji, sprawność filtracji lub mikronaż.
Użycie materiału filtracyjnego o wielkości porów od 1 do 1000 μm określa się jako Filtrację konwencjonalną.
Użycie materiału filtracyjnego o wielkości porów od 0,1 do 1,0 μm określa się jako Mikrofiltrację niektórzy autorzy zaliczają ją już do Ultrafiltracji.
Mikrofiltracja to proces występujący we wszystkich filtrach Olympus+, które charakteryzują się dokładnością filtracji od 0,1 do 0,5 μm w ząlezności od rodzaju wkładu. Oznacza to, że wszystkie cząsteczki występujące w wodzie powyżej tych wielkości, a nawet mniejsze, zostaną zatrzymane na ceramicznych filtrach Olympus+. Między innymi usunięte zostaną bakterie (0,5 do 1,0 μm), algi > 0,8 μm, glina (0,1 do 10 μm), cysty (5,0 do 20 μm) i oczywiście większe cząstki jak iły, piasek, rdza i inne.
Dodatkową zaletą ceramicznych filtrów Olympus+ jest przepuszczanie rozpuszczonych soli mineralnych (0,0005 do 0,005 μm) niezbędnych dla ludzkiego organizmu, i których brak może być przyczyną poważnych jego dolegliwości, a które są usuwane w drogich procesach membranowych jak odwrócona osmoza czy elektrodializa. Dodatkowo należy pamiętać, że obecność rozpuszczonych minerałów nadaje specyficzny smak wodzie przez co powoduje przy jej piciu poczucie rześkości w przeciwieństwie do wód ich pozbawionych.
Filtry Olimpus+ dodatkowo są wyposażone w wewnętrzną tuleje z węgla aktywnego, która stanowi złoże sorpcyjne, które dzięki dużej powierzchni właściwej węgla, niweluje zapach wody, zatrzymuje chlor wolny, chloropochodne związki, fenol, metale ciężkie, nawet niektóre rodzaje wirusów.
O jakiej dokładności wybrać filtr?
Przy doborze dokładności filtracji wkładu filtracyjnego należy uwzględnić to, że im mniejsze pory materiału filtracyjnego tym spadek ciśnienia na filtrze będzie większy a przepływ wody mniejszy. Dlatego w większości przypadków przy uzdatnianiu wody pochodzącej z sieci komunalnej wystarczającą dokładnością filtracji jest 0,5 mikrona i tylko w szczególnych przypadkach należy stosować filtry z dokładnością 0,3; 0,2 czy 0,1 μm. Ponad 90% filtrów Olympus+ dostarczanych do klientów to filtry 0,5 μm, które są o wiele tańsze od pozostałych a jednocześnie zapewniają krystaliczną, zdrową najwyższej jakości wodę bezpieczną pod względem bakteriologicznym o wyśmienitym smaku.
Jeden wkład do filtra wystarczy na uzdatnienie 5.500 litrów wody w przypadku filtra Olympus+ albo 10.000 litrów stosując filtr GIGA. Gdybyście chcieli te ilości zastąpić wodą butelkową, to znaczyłoby, że nie kupicie od 5.000 do 7.000 rocznie butelek 1,5-litrowych wody w supermarkecie po 2,0 zł, czyli zaoszczędzicie od 10.000 do 14.000 zł. i ochronicie środowisko od przyjęcia analogicznej ilości pustych plastikowych butelek. Oczywiście wodę butelkową, przeważnie używamy tylko do picia w różnych formach (woda surowa, kawa, herbata) a już do płukania warzyw i owoców a nawet do przyrządzania posiłków nie, więc z pewnością tylu butelek nie kupimy, ale za to nie unikniemy przyjęcia do organizmu znacznych ilości chloru i innych szkodliwych składników, które przenikną do naszych potraw.
Do czego używać wody przefiltrowanej na filtrach Olympus+?
– Bezpośrednio do picia bez konieczności jej przegotowania.
– Do przyrządzania kawy, herbaty i innych napojów, żeby nie oglądać skwaszonych min gości.
– Do produkcji kostek lodu, żeby nie psuć smaku whisky.
– Do płukania warzyw i owoców, żeby nie gromadzić chloru, metali ciężkich i wielu innych szkodliwych substancji w swoim organizmie.
– Do przyrządzania posiłków, żeby rosół przypominał rosół babci.
– Do żelazka, żeby nie pluło kamieniami.